0
0
0

Як виростити перець

Як виростити перець

Технологія отримання розсади з насіння, посадка, догляд за рослинами, хвороби, шкідники солодких перців

Солодкий болгарський перець можна вживати у свіжому вигляді, з нього роблять лечо, салати, фарширують. Цей овоч входить і до складу багатьох страв. Тому не дивно, що його вирощують власники присадибних ділянок.

Сорти солодкого перцю

Вирішуючи це питання, городники виходять з того, які в них є умови для вирощування даного овоча (відкритий, закритий грунт) і керуються своїми вподобаннями. Так, комусь подобаються плоди бочкоподібної, іншим – конусоподібної форми. Колір теж має значення. Можна посадити кущики, на яких дозрілі плоди будуть зеленого, червоного, помаранчевого, темно-коричневого, кремового, жовтого або фіолетового кольору.

Підготовка насіння перед посівом і терміни проведення цих робіт

Насіння солодкого перцю в обов’язковому порядку сіють на розсаду, так як з дня посадки до отримання врожаю має пройти кілька місяців. Перець проростає протягом 10─14 днів. Він має довгі період вегетації, тому підготовку насіння починають в ранні терміни – з 25 січня по 10 лютого.

Після того як ви вибрали сорти необхідно правильно підготувати насіння. Сходять вони досить довго, тому передпосівне замочування є необхідним. Спочатку готуємо насіння, як завжди – протруюють 15 хвилин в слабкому розчині марганцівки світло-червоного кольору, потім промиваємо і поміщаємо на 11 год. в розчин мікроелементів або стимулятор росту.

Після цього насіння необхідно сполоснути і витримати у вологому стані протягом двох днів. Потім можна проводити посадку.

Хочемо зазначити, що якщо насіння оброблене і вкрите оболонкою, то його одразу висаджують в грунт. Адже насіння повністю готове до посадки.

Як посіяти насіння солодкого перцю

Нічого складного в даному процесі немає. Важливо запастися хорошим ґрунтом і посадочними ємностями. Спочатку їх садять в єдину розсадну ємність. У неї насипають грунт так, щоб він не доходив до верху ємності на 2 см. Краще, якщо внизу розсадного ящика будуть отвори. Тоді ви його поставите на піддон і будете поливати рослини, наливаючи воду знизу.

Перший раз пролийте грунт слабким розчином марганцівки. Потім зворотною стороною олівця або дерев’яною паличкою зробіть борозенки глибиною 1 см. Відстань між ними – 5─7 см.

Опустіть підготовлене насіння в борозенки на відстані 2 см одне від одного і присипте його грунтом. Після цього прикрийте ємність плівкою, приберіть її, наприклад, під теплу батарею. Якщо ви провели передпосівну обробку насіння солодкого перцю, тоді перші паростки можуть з’явитися вже через 7 днів. Але краще виробляти щоденний огляд грунту, якщо земля підсохла, підлити водою.

Догляд за розсадою солодкого перцю

Коли над рівнем грунту ви побачите перші сходи, поставте розсаду болгарського перцю на підвіконня. Ця культура дуже теплолюбна, тому для нормального росту їй необхідні денна температура +25 – + 28 °, а нічна – +22 – + 24 °. Тому, якщо вікно дуже холодне, може знадобитися трохи відсунути ящики з розсадою від нього убік кімнати. Але світла має бути достатньо. У похмуру погоду, ввечері і вранці включайте лампу досвічування.

Поливати солодкий перець потрібно тільки трохи теплою водою, якщо робити це холодною, сходи можуть захворіти або різко сповільнити свій ріст. Температура води повинна бути +28 – + 30 °.

Коли  відросте 2 справжніх листа, пересадіть сіянці в окремі стаканчики. Робити це потрібно обережно, щоб земля з корінцем не обсипалася. Слідкуйте, щоб кінчик кореня при пересадці НЕ загинався. Якщо він довгий, можна обережно відщипнути його на 1 см.

Технологія вирощування розсади солодкого перцю

У травні розсаду висаджують на постійне місце. Сорти, призначені для захищеного грунту, вирощуйте тільки  теплиці. Якщо у вас стаціонарний парник ці роботи проводять 5─10 травня. Грунт повинен бути родючим, мати гарну вологопроникність.

Під плівкові укриття розсаду перців висаджують 10─20 травня, у відкритий грунт – 20─30 травня. Якщо очікуються заморозки, добре пролийте грунт навколо рослин, поставте над ними дуги, накрийте плівкою або агроволокном. Можна згорнути кульок з подвійного шару газети і утеплити рослини на ніч таким чином. А також можна відрізати дно від пластикової пляшки і надіти такий захист на кожну рослину перцю. У прохолодні дні пляшки не знімають, лише відкривають корок, на ніч його знову закручують.

Догляд за рослинами солодкого перцю

Поливають болгарський перець не часто, тільки в міру підсихання грунту, і обов’язково теплою водою. За період вегетації необхідно зробити 2─3 підгодівлі.

  • Першу, азотну, розвівши 1 літр гною в 12 л води.
  • Потім, калійно-фосфорні. Їх застосовують перед початком бутонізації. Для цього можна розвести за інструкцією Гумат калію, додати на 10-літрове відро води 2 ст.л. подрібненого подвійного суперфосфату – так він краще розчиниться і провести підгодівлю.
  • Третя підгодівля може складатися теж з 2 ст.л. подвійного суперфосфату і склянки деревної золи. Ці речовини заливають теплою водою, перемішують і витримують 2 дні, а потім здійснюють підгодівлю.

Високі сорти солодких перців необхідно підв’язувати. Для цього ще при висадці розсади потрібно поставити поруч з кожним кущиком опору і прив’язати стовбур до неї. Низькорослі сорти цього не потребують.

Зазвичай плоди збирають у стадії технічної стиглості, коли вони ще зеленого кольору. Їх складають у ящики, прибирають. При кімнатній температурі через деякий час вони дозріють і придбають самі різні відтінки. До того ж плоди, що залишилися на кущі, швидше виростуть і наллються, оскільки у них не буде конкурентів, і цим перцям дістануться всі поживні речовини.

Хвороби та шкідники болгарського  перцю

Ось які хвороби можуть загрожувати цій рослині:

  • Чорна ніжка;
  • Фітофтороз;

Чорна бактеріальна плямистість

Щоб не допустити «Чорної ніжки», на стадії вирощування розсади солодкого перцю необхідно використовувати тільки гарну землю, не поливати рослини холодною водою, уникати протягів і перезволоження. Щоб не було цього небезпечного грибкового захворювання в теплиці, потрібно дотримуватися сівозміни. Якщо земля заражена, восени необхідно зняти шар грунту на 5─7 см і утилізувати його, а потім продезинфікувати парник, теплицю сірчаної шашкою, хлорним вапном (на 10 л води 10 г). При висадці розсади вибраковують слабкі, хворі рослини, не допускайте завеликої густоти посівів.

У боротьбі з фітофторозом допомагає протруювання насіння болгарського перцю в марганцівці. З початку серпня накривайте рослини відкритого грунту на ніч плівкою, руберойдом або подібними вологонепроникними матеріалами. У кінці липня і початку серпня обприскати рослини настоєм. Для цього подрібніть 150 г цибулиння, залийте теплою водою, залиште на добу, потім процідіть і произведшие обприскування. Також можна обприскати перець в кінці липні на початку серпня розчином біопрепарату «ФітоДоктор для городу», цей засіб має спеціальні бактерії, що не дають розмножуватись найбільш поширеним хворобам перцю. Допомагає і окрема посадка перцю і томатів, оскільки у них є спільні хвороби.

Для профілактики чорної бактеріальної плямистості необхідно восени збирати і спалювати рослинні залишки, дотримуватися плодозміни, знезаражувати насіння солодкого перцю в розчині перманганату калію.

Від таких шкідників, як тля, павутинний кліщ допоможе обприскування рослин настоєм часнику, деревію, полину, пижма. Також є спеціальні біопрепарати для боротьби зі шкідниками «Актофіт»  або «Колорадоцид».

Справитися з медведкою, слимаками допомагають спеціальні препарати, які Ви можете придбати у нашому магазині в розділі – Засоби захисту рослин.

Коментарі