" />
Все про томати: вибір сорту, посів насіння, вирощування розсади

Все про томати: вибір сорту, посів насіння, вирощування розсади, догляд за рослинами та інші поради дачникам

Початківцям може здатися, що вирощувати помідори складно. Але, якщо знати коли і як садити насіння, про догляд за томатами, про заходи, спрямовані на запобігання їх захворювань, тоді захоплюючий процес в результаті порадує відмінним урожаєм.

Першим ділом, вам необхідно придбати ті сорти, які любить ваша сім’я. Якщо в ній є діти, обов’язково порадуйте їх томатами черрі – круглої і каплевидної форми. Найсолодші і запашні томати з цієї серії, які сподобаються малюкам, це:

 • «Маскотка»
 • «Виноградний»
 • «Чіо-чіо-сан»
 • «Субартика Черрі»
 • «Чорний Черрі»
 • «Балконне Чудо»
 • «Балконне Чудо Жовтий»

Ці сорти потішать не тільки дітей, а й дорослих своїм смаком, формою і соковитими фарбами.

Якщо ви хочете посадити томати, щоб плоди теж були різнокольоровими, але великими, зверніть увагу на наступні сорти:

 • «Чорний мавр»
 • «Хурма»
 • “Чорний принц”
 • «Апельсин»
 • “Ожаровський Малиновий”
 • “Малиновий Дзвін”

Таке різнобарв’я має просто неймовірний вигляд салатах. Якщо ви хочете покласти туди м’ясисті, цукрові плоди, посадіть на ділянці кілька кущиків сортів «Волове серце» і «Биче серце». Ці плоди в основному їдять у свіжому вигляді, так як вони досить великі.

Для консервування, крім томатів типу черрі, підійдуть наступні сорти:

 • «Де-Барао »
 • «Білий Налив»
 • «Тарасенко 3»
 • «Тарасенко 2»
 • «Кібіц»
 • «Ляна»

При виборі насіння необхідно враховувати, де будуть рости помідори. Адже всі вони розділені на 2 великі групи – детермінантні та індетермінантні. Останні мають майже необмежену точку росту і можуть спрямовуватися вгору на висоту більше 2,5 метра. Якщо у вас висока теплиця, посадіть такі. Детермінантні – це невисокі сорти томатів, тому підійдуть для невисоких парників або відкритого грунту.

Деякі індетермінантні можна вирощувати навіть без укриття. Так, якщо посадити сорти помідорів «Де-Барао» з південної сторони і поставити високі опори, вийде барвистий живопліт, який ще буде давати врожай. Звичайно, менший, ніж в теплиці, але рослина виглядає дуже декоративно.

Терміни посіву насіння помідорів на розсаду

Після того як ви визначилися з сортами, вирішили, скільки посадити кущиків для споживання плодів у свіжому вигляді, скільки для консервування, візьміть насіння трохи більше. Адже частина з них може не зійти або сходи виявляться слабкими. Завжди потрібно сіяти «про запас», щоб у результаті розсади не виявилося менше, ніж потрібно.

Щоб у вас було 5─6 кущиків для раннього споживання, посадіть кілька насінин трохи раніше звичайного терміну. Якщо є хороша теплиця з полікарбонату або скла, ви можете почати процедуру з підготовки насіння для отримання раннього врожаю 1─5 лютого. Основний посів, для вирощування помідорів в таких теплицях буде здійснюватися в середині-кінці лютого.

Для парничків, які будуть накриті поліетиленовою плівкою, посів томатів здійснюйте 10─20 лютого. Для вирощування у відкритому грунті – з 20 лютого по 8 березня. Після цього терміну томати на розсаду вже не сіють, так як у них довгий період вегетації, і ви просто не встигнете отримати повноцінний урожай.

Передпосівна підготовка насіння

На сьогодні у продажі є насіння помідорів, які пройшли знезараження, покриті живильним шаром з мікроелементів. Якщо на них є кольорова оболонка, відразу садіть такі у вологий грунт. Якщо ж насіння звичайне, необхідно його підготувати до посадки за всіма правилами.

Розведіть за інструкцією стимулятор росту, замочіть в його розчині насіння помідорів в бинті на 10─12 годин (згідно інструкції).

Посів насіння томатів

Посів помідорів можна здійснювати, використовуючи пластикові, дерев’яні ящики. Найкраще для розсади томатів підійдуть торф’яні горщики, які можна висаджувати в грунт, що зовсім не травмує кореневу систему рослини. Якщо таких немає, візьміть пакети з-під молока або соку, покладіть їх плазом, виріжте горизонтальний отвір, наповніть ємності грунтом.

Пролийте грунт слабким розчином марганцівки, приготованим на основі теплої води. Зробіть борозенки завглибшки в 1 см, з відстанню 5─7 см. Опустіть насіння томатів через кожні 3 см, присипте їх грунтом.

Прикрийте ємності прозорою плівкою, щоб не випаровувалася волога, помістіть в тепле місце до проростання насіння. Ви можете розташувати їх на кухонних полицях або під батареєю центрального опалення.

Через 2 дні після посіву перевіряйте кожен ранок і вечір, чи не здалося сходи. Якщо так, поставте ящики на підвіконня, розмістивши їх якомога ближче до вікна.

Вирощування розсади томатів

Слідкуйте, щоб на підвіконні не було протягів. Забезпечте сходам денну температуру +23 – +25 ° С, а нічну +16 – +20 ° С. Через тиждень знизьте обидва показники на 3 градуси.

Необхідно продовжити світловий день за допомогою ламп. Включайте їх вранці і ввечері.

Поливайте розсаду томатів тільки водою, температура якої +25 – +28 ° С. Це потрібно робити, коли грунт підсохнув – не перезволожуйте сіянці, щоб вони не витягнулися.

Коли на них утворюється 2─3 листочка, пересадіть в окремі горщики. Якщо ви садили насіння рано, пікіруйте спочатку в ємності діаметром 6, а потім – 8─10 см. Другу пікіровку зробіть через 20─25 днів після першої. Кожен раз, пересаджуючи томати, відривайте кінчик кореня, щоб розвинулася коренева система.

Садіння томатів на постійне місце: догляд

У надійну теплицю розсаду садять 1─10 травня. Під тимчасове укриття, у відкритий грунт тоді, коли мине загроза весняних нічних заморозків.

Місце повинно добре прогріватися сонцем, мати родючий грунт. Зробіть лопатою виїмки на відстані 50 см один від одного. Покладіть в кожну ямку чайну ложку нітрофоски, перемішайте добриво з грунтом, пролийте водою. Посадіть рослини прямо з грудкою землі, прикривши її перших справжніх листочків. Заповніть ямку сумішшю перегною з піском і торфом. Відразу ж поставте поруч високий кілочок, підв’яжіть стебло до нього.

Не поливайте п’ять днів, щоб за цей час прижилася розсада. Через 3 тижні зробіть підгодівлю по вологій землі, приготувавши її з:

 • 10 літрів води;
 • 900 мл коров’яку або 500 мл пташиного посліду;
 • 1 ст.л. нітроамофоски.

Все перемішайте, залиште на 2 дні, після чого можна підгодовувати рослини.

Всього за сезон роблять 2─3 такі підгодівлі, через кожні 3 тижні. Коли томати почнуть утворювати зав’язі, азот в добриво не включають. У цей період можна підгодувати рослини розчином, приготованим з 10 літрів гарячої води, 1 ст.л. подвійного суперфосфату, 50 г деревної золи. Все перемішують і залишають на 3 дні, потім поливають під корінь.

Щоб плоди краще зав’язувалися, вранці злегка струшуйте квіткові кисті. Кращому запиленню сприяє обприскування «Зав’яззю». Її розчиняють по інструкції і виробляють позакореневе підживлення з обприскувача.

У томатів необхідно періодично видаляти пасинки. Якщо вони маленькі, просто відламують їх вранці пальцями, залишивши пеньок в 1 см. Якщо пасинки переросли, обріжте їх ножицями, залишивши такий же пеньок. Інструмент періодично умочуйте в розчин марганцівки червоного кольору. Таким же чином, дезинфікуючи ножиці, обрізають все листя до першої плодової кисті до 1 серпня. У цей же період прищипують і точки росту куща, щоб плоди встигли зав’язатися і визріти.

До цього часу томатам може загрожувати небезпечне захворювання фітофтороз, тому скорочують поливи. Днем провітрюють парник або теплицю, а на ніч її обов’язково закривають. Можна ще в липні зробити обприскування рослин препаратом для профілактики виникнення фітофтори. Найкраще для цього підійде екологічно-безпечний біопрепарат «Фітодоктор для городу» – це живі бактерії, які не дають розмножуватись фітофторозу.

Що ще важливо, листя і плоди не повинні торкатися землі. Тому своєчасно підв’язуйте стебла до опор і збирайте урожай. Блискучі зелені плоди складіть в ящик, вони дозріють на світлі або в темряві.

Важливо дотримуватися сівозміни, краще на наступний рік посадити в парник, де були томати, огірки. Якщо такої можливості немає, тоді приберіть і спаліть всі рослинні залишки, а в листопаді зніміть землю на висоту 5 см. Промийте стіни теплиці розчином соди, сполосніть. Підпаліть сірчану шашку, закрийте двері і вікна парника, нехай вона горить, одночасно дезинфікуючи теплицю, 3 дні.

Після цього зніміть або відкрийте і залиште в такому положенні двері та вікна на всю зиму, у грудні насипте в парник снігу на висоту 10 см.

Ось Ви і дізнались декілька простих правил для вирощування багатого врожаю на своїй грядці!

09.07.2018