0
0
0

Вирощування суниці та догляд: декілька простих порад

Вирощування суниці та догляд: декілька простих порад

Суниця мммм… Мабуть, важко знайти людину, котра не любить ці ароматні та смачні ягоди. Суницю люблять і дорослі, і діти.  Крім того, що суниця дуже смачна – вона ще й корисна, що не може не радувати дбайливих батьків.

Садова суниця – вдячна культура. Чим більше ви вкладете в неї душі і сили, тим вищим буде Ваш врожай. Однак, суниця – найменш зимостійка і посухостійка рослина з усіх  ягідних культур. Звідси й особливості її агротехніки. Зимою потрібно слідкувати, щоб суниця не перемерзала. Добре коли є сніг, він буде виконувати функцію ковдри для кущів. Якщо ж ні, то тоді суницю обов’язково треба вкривати.

Навесні суницю потрібно доглядати.  Вона не переносить застою води. Необхідно якомога раніше спустити воду з невеликих заглиблень у землі.  Після зими коренева система рослин часто буває оголена. Це явище, зване випирання, особливо небезпечне для молодої суниці. Якщо це сталося, кореневу систему треба присипати землею, таке підгортання забезпечує оптимальні умови для росту і розвитку культури. Іноді ранньою весною, а також після поливу рослини виявляються занадто глибоко в землі, що призводить пізніше до загнивання сердечка. У цьому випадку необхідно розгребти землю і звільнити верхню частину ріжка (сердечко).

Як тільки поверхня ґрунту злегка підсохне, бажано розпушити міжряддя суниці, видалити сухе листя, оскільке воно часто є джерелом інфекції.

Якщо в попередньому році суниця була сильно вражена грибковими хворобами або заселена кліщами, рано навесні проводять обробку  Бордовською Сумішшю. Необхідно провести обприскування 1%-ною бордоською рідиною. Для її приготування змішують 100 і мідного купоросу і 100-120 г вапна. Бордоську рідину не зберігають, а використовують відразу після приготування.

Під час бутонізації та цвітіння садівники часто помічають, що верхні бутони, з яких при сприятливих умовах формуються перші і найбільші ягоди, надломлюються і опадають або в’януть, залишаючись висіти на квітконіжці. Це погосподарював маленький сірувато-чорний жук – малинно-суничний довгоносик. Для боротьби з ним за п’ять-сім днів до початку цвітіння суницю і малину обприскують .

У суниці поверхнева коренева система, тому вона дуже чутлива до висушення грунту. Досвідчені садівники не забувають рясно полити суницю під час цвітіння і наливу ягід, а також після збору врожаю, коли закладається основа майбутнього плодоношення. У сонячну суху погоду потрібно обов’язково полити рослини, особливо якщо вони погано перезимували.

Суниця в порівнянні з іншими культурами не дуже чуйна на внесення добрив. При дуже високих дозах мінеральних і органічних добрив кущі стають потужними, більше утворюється вусів, але врожай ягід знижується. На родючих грунтах або якщо добрива вносили перед посадкою суниці в перші два роки грунт можна не удобрювати. Надалі дози добрив слід визначати, виходячи з результатів агрохімічних аналізів і стану рослин. Навесні, особливо при повільному зростанні рослин суниці, корисно внести аміачну селітру (1-2 кг на 100 м2) або обприскати два-три рази розчином сечовини (карбаміду) (20-40 г на 10 л води).

Дуже ефективні некореневі підгодівлі мікроелементами, особливо на бідних грунтах. Найкраще обприскувати рослини в період утворення молодих листків – початок цвітіння суниці. Перманганат калію, борна кислота, молібденовокислий амоній зазвичай застосовують у концентрації 0,01-0,05% (1-5 г на 10 л води). Мікроелементи покращують обмін речовин, підвищують урожайність, нормалізують вміст нітратів у рослинах. Ні в якому разі не можна вносити добрива і обробляти посадки пестицидами після цвітіння і до кінця збору врожаю.

Часто навесні, в період цвітіння, суницю підстерігають заморозки.Сорти осіннього строку достигання частіше, ніж середнього та пізнього. При температурі мінус 2 ° С рослинам вже загрожує небезпека.

Практично ніколи не буває так, щоб врожай суниці повністю загинув від заморозків. Це пояснюється тим, що рослини цвітуть неодночасно, а нерозпущеним бутонам і зав’язі заморозки зазвичай не страшні. Однак врожайність іноді може знизитися в 2-3 рази. Щоб захистити суницю від заморозків під час цвітіння, треба вкрити її поліетиленовою плівкою, агроволокном або іншими відповідними матеріалами.

Для пом’якшення дії низьких нічних температур перед очікуваним приморозків можна розставити у міжряддях відра з теплою водою.

Якщо Ви не встигли посадити суницю восени (до середини вересня для середньої смуги), не варто засмучуватися. Це можна зробити навесні або влітку. Тоді врожай ви отримаєте на наступний рік, а при осінній посадці – через рік.

Для весняної посадки викопують перезимувалі розетки від найбільш урожайних кущів. Не слід висаджувати підмерзлі, підпрівші, ослаблені рослини. Пам’ятайте, що найцінніші розетки розташовані на вусах ближче всього до маткових кущах. Зазвичай вони і самі розвинені. Якщо у вас є підозра, що суниця вражена суничним кліщем (листя маслянисті і зморшкуваті, ягоди дрібні) або стеблова нематодою (роздуті черешки, зморшкуваті листя, ягоди потворні), слід взагалі відмовитися від такого посадкового матеріалу.

Якщо якийсь сорт вам дуже дорогий, і ви вирішили розмножити саме його, але немає гарантії, що рослини не заселені кліщами або нематодами, можна провести термічне знезараження розсади. Для цього розетки, що знаходяться поки що в стані спокою, занурюють у теплу (30-35 ° С), а потім на 12-15 хвилин у гарячу воду (45-46 ° С). Після цього їх опускають у холодну воду і негайно висаджують. На жаль, частина розсади при такій обробці неминуче гине.

Суницю найчастіше висаджують рядовим способом з інтервалом 15-20 см, відстань між рядами 70-90 см. Надалі відростаючі вуса направляють до рядів, де розетки вкорінюються і утворюють вузькосмуговий ряд шириною 30-40 см. На перезволожених ділянках рослини розміщують на грядках шириною 70-80 см у два ряди. Міжрядна відстань 30-40 см, в ряду – 15-30 см.

Також можна виростити суницю з насіння. Є багато різних сортів, зараз більшість городників надають перевагу безвусим та ремонтантним (здатність безперервно плодоносити протягом усього літа та осені) сортам. Насіння суниці висівають у лютому-березні. Якщо Ви вирішили виростити суницю з насіння, то перед висівом необхідно підготувати грунтову суміш, прогрівши її у духовій шафі  3-4 години при температурі 90-100 градусів за Цельсієм. На приготовлений грунт висівають насіння перемішане з піском. Сходи з’являються через 30 днів. Після появи  6-го справжнього листка суницю можна висаджувати у грунт та очікувати на врожай.

Суницю після висадки потрібно добре підливати. Поливати потрібно відразу після посадки і ще 2-3 рази у міру підсихання грунту. Якщо стоїть сонячна погода, висаджені рослини корисно на сім-десять днів притінити травою, соломою або папером, щоб краще приживалися. Суниця відноситься до тіньовитривалих культур. Її можна вирощувати в міжряддях молодого саду. Однак у цьому випадку ягоди сильніше загнивають і не такі смачні.

Для прискорення плодоношення  використовують плівкові укриття. Найчастіше це дротяний каркас тунельного типу, на який натягується плівка або біле агроволокно і придавлюється по краях землею. Дедалі більше городників надають перевагу агроволокну перед плівкою, адже воно, на відміну від плівки, пропускає повітря та більш морозовитривалим.  Висота укриття 40-45 см, ширина 50 см, довжина довільна. У сонячну погоду покрівельний матеріал треба обов’язково відкривати. Під час цвітіння рослин для кращого запилення в теплі дні плівку знімають. Під плівкою  сприятливі умови для розвитку різних патогенів, тому за один-два тижні до збору врожаю укриття прибирають, щоб плоди не вражала гниль.

Слід зазначити, що найбільший ефект такі укриття дають в роки з холодною, тривалою весною і при вирощуванні ранніх сортів суниці.

Коментарі
Схожі статті
28.01.2024
Краса навколо нас! Що посіяти в лютому?
Краса навколо нас! Що посіяти в лютому?
Посів квітів на розсаду у лютому має декілька переваг. По-перше, цей підхід дозволяє раніше насолоджуватися квітучим садом, оскільки рослини будуть готові для висадження на грядку чи в контейнери. По-друге, квіткова розсада виростає більш сильною та ..